Droužkovice

Pobyt venku

• Jak ovlivňují nepříznivé klimatické podmínky pobyt dětí venku?
  • Kde zjišťujeme informace o kvalitě ovzduší ?

Jak ovlivňují nepříznivé klimatické podmínky pobyt dětí venku?

Se začátkem podzimních měsíců a nepříznivého počasí s inverzí, mlhou, větrem apod. se množí dotazy rodičů na pobyt dětí venku v předškolních zařízeních.

Pobyt dětí předškolního věku venku v zařízeních pro výchovu a vzdělávání a v provozovnách pro výchovu a vzdělávání je upraven na základě zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a v § 21 odst. 2 vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění vyhlášky č. 343/2009 Sb.

Pobyt venku trvá zpravidla 2 hodiny denně v dopoledních hodinách a odpoledne se řídí délkou pobytu dětí v zařízení. V zimním i letním období lze dobu pobytu venku upravit s ohledem na venkovní teploty. Pobyt venku lze přiměřeně zkrátit nebo zcela vynechat pouze při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách.

Kompetence k rozhodnutí o pobytu dětí venku v době nepříznivých klimatických podmínek přísluší ředitelce, event. učitelce předškolního zařízení, a to na základě hlášení o výskytu smogové situace a aktuálních klimatických podmínkách v daném místě. Při rozhodování je nutné zohlednit, kde se předškolní zařízení nachází (blízkost zdroje znečištění, okolní zástavba nebo doprava a podobně), věk dětí, jejich zdraví (přítomnost dětí hendikepovaných) a klimatické podmínky (teplota vzduchu, proudění větru, mlha, déšť a podobně).

Za nepříznivé klimatické podmínky lze kromě výskytu smogové situace, považovat silný vítr, déšť, hustou mlhu, husté sněžení, teplotu vzduchu pod – 10 °C a kombinaci uvedených situací.

V případě nepříznivých klimatických podmínek je doporučeno pobyt dětí venku zkrátit na 15 – 20 minut. Podmínkou pro pobyt venku je pak dostatečné a vhodné oblečení dětí (včetně rezervního oblečení) a omezení tělesné zátěže.

Dětem je vždy třeba zajistit i během pobytu venku dostatek vhodných tekutin.

Kde a jak zjišťujeme informace o kvalitě ovzduší?

Informace o úrovni znečištění ovzduší ve smyslu zákona o ochraně ovzduší, sledujeme denně na této internetové adrese: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html

zpracovala: Šárka Herková ředitelka MŠ

Školka

dnes, pondělí 29. 4. 2024
oblačno 22 °C 9 °C
úterý 30. 4. skoro jasno 23/11 °C
středa 1. 5. slabý déšť 21/12 °C
čtvrtek 2. 5. skoro jasno 22/12 °C

Svátek má Robert

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance
  • Světový den imunologie
  • Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Zítra má svátek Blahoslav

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Mezinárodní den pracoviště

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.